Güvenlik Köpekleri

>Güvenlik Köpekleri

K 9 Köpekleri

Çağımızın büyük problemlerinden biri olan güvenli yaşam konusunda kendi ihtisas alanımızda yetiştirdiğimiz uzman köpeklerin diğer güvenlik unsurlarına adapte ederek müşterilerimize daha güvenli bir yaşam sunmayı amaçlamaktayız.

Bulundukları konum itibari ile güvenlik riski yüksek olan binalar, organizasyonlar, otopark alanları, fabrikalar, uluslar arası deniz taşımacılığı, hava taşımacılığı, toplumsal olaylar gibi değişik birçok noktada yıllardır başarı ile kullanılan köpekli güvenlik timlerinin ülkemizdeki kullanım alanları oldukça kısıtlı kalmıştır.

Patlayıcı ve parlayıcı madde tespiti, narkotik madde tespiti, suçlu takip, suçlu yakalama, alan koruma ve devriye, kaçak mal kontrolü gibi daha birçok alanda profesyonel kullanıcıları ile birlikte hizmet vermektedirler.

Köpek Eğitimleri

Kurumsal olarak dünya görev köpekleri ile ilgili yenilenen eğitim tekniklerine ve bilgiye anında ulaşmak adına (Almanya, Avusturya, İsrail, Amerika, Macaristan, Sırbistan v.s) gibi birçok yabancı kurum ve kuruluş ile ortak eğitim ve tatbikatlar gerçekleştiren firmamızın tek amacı gerçekten üst seviyede verimle çalışan güvenlik köpeklerini eğiterek sizlerin hizmetine sunmaktır. Güvenlik riski taşıyan kurum ve kuruluşlara hizmet veren şirketimiz kalifiye personelini eğitimli köpek timleri ile güçlendirmektedir. Görev yaptığı noktalarda bir güvenlik personelinin dinlenme süresinin ¼ü ile kendini çalışmaya odaklamış köpekler yetiştirilmekte ve bu köpeklere uzman kullanıcılar tahsis edilerek 24 saatlik çalışma dilimi en verimli şekilde kullanılmaktadır. Kendi bünyesinde bir köpekli güvenlik birimi kurmayı amaçlayan firmalara satış sonrası geri besleme eğitimleri köpeğin ve kullanıcının performansına bağlı olarak verilmektedir. Kullanıcı ile köpek arasındaki motivasyonun bozuk olması ya da kullanıcının psikolojik olarak yaptığı işe hazır olmaması gibi durumlarda firmamız denetim yetkisini kullanarak kullanıcıyı değerlendirme ve gerekiyorsa değiştirmek amaçlı denetçi raporu düzemektedir.

Özellikle patlayıcı madde ve uyuşturucu madde tespit köpeklerinin antrenmanlar ile performanslarının sabit tutulması amacı ile köpekler şirket üst düzey yöneticileri ve kullanıcıların haberi olmaksızın ani testlere tarafımızca sokularak yıllık performans çizelgesi çıkartılır.

Bir dedektör köpeğin yıllık performansında var olan problemler %50 nin üzerine çıkarsa köpek şirketimiz tarafından 1- ila 30 günlük geri besleme eğitimine tabi tutulur.Bu eğitimde amaç köpeğin eksikliklerinin giderilmesidir. Böyle bir geri besleme eğitiminde köpek sahibi firma firmamıza sadece günlük köpek konaklama bedeli olarak pansiyon ücreti ödemektedir.

Narkotik ve patlayıcı madde tespit köpeklerinin bulmaya amaçladığı maddeler tüm dünyada suç teşkil eden ve taşınması ve bulundurulması suç olan maddeler olduğundan dolayı köpeklerin eğitim amaçlı kullanacakları özel koku kitleri de firmamız tarafından karşılanmaktadır. Eğitimi bitmiş bir narkotik köpeği tüm yapay ve doğal uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri bu doğrultuda tespit eder.

Halen dünyanın bir çok farklı bölgesinde bilgi partnerlerimiz olduğu gibi aynı zamanda firmamız 01.11.2007 tarihinde Arjantin`in Buenosairos kentinde 3.sü yapılan Güney Amerika koklayıcı köpekler seminerinde 9 ayrı ülkeden 450 kişiye kendi uzmanlık alanı olan Arama kurtarma köpekleri, narkotik köpekleri, bomba tespit köpekleri konularında toplam 14 saatlik bir eğitim vermiştir. Türkiye den ilk kez bu seminere bir eğitmen çağırılmıştır. Ülkemizin de Dünya da bu konu ile ilgili söz sahibi olması adına gurur verici bu olaydan dolayı firmamız Arjantin uyuşturucu ile mücadele örgütü tarafından bilgi ortağı ve danışman ortak birim olarak görevlendirilmiştir.

Firmamızdan hangi amaçla olursa olsun satın aldığınız yada kiraladığınız köpekler satış ya da kiralama anlaşması imzalanmadan önce çalışacakları alanlarda gerçeğine uygun bir simülasyon ortamında test edilerek başarılı çalışması müşteri firma tarafından onaylandıktan sonra satış ya da kiralama sözleşmesi imzalanır.

Satılan veya kiralanan köpek firmamız tarafından periyodik olarak veteriner kontrolünden geçirilmektedir. Bu sağlık hizmetlerimizin dışında her yıl yapılacak olan bakım anlaşması çerçevesinde firmamız 12 ay boyunca çalışan köpeğin başına gelecek olan tüm sağlık sorunlarında ücretsiz olarak tedavi ve bakım hizmeti sağlamayı taahhüt eder.

Köpek Çeşitleri

1-Dedektör güvenlik köpekleri: Suç unsuru olabilecek her hangi bir maddenin yerini tespit ederek kullanıcısına bu maddelerin yerini gösteren köpeklere detektör güvenlik köpeği denir. Bu köpekler burunları ile çalışırlar. Eğitim aldıkları branşlara uygun olarak patlayıcı ve parlayıcı madde tespiti, uyuşturucu ve uyarıcı madde tespiti gibi görevlerde başarı ile kullanılmaktadırlar. Son yıllarda tüm dünyada artan terör tehditlerine karşı tedbir olarak bomba ve mayın tespit köpeklerinin kullanımı tüm dünyada son 15 yılda ciddi artış göstermiştir. Uyuşturucu ve uyarıcı madde tespit köpekleri bu grup içinde en çok kullanılan köpeklerdir.

2-Devriye köpekleri :Fiziki güvenlik riskinin fazla olduğu bölgelerde kullanıcısı eşliğinde devriye atarak muhtemel suçlular için caydırıcılık hizmeti vermek 1. görevidir. Diğer görevi ise çalıştığı bölgeden kaçan suçluları 500 ile 1000 m arasında yakalayarak etkisiz hale getirmektir. Aynı zamanda devriye bölgesinde olabilecek toplu gösteri, arbede ve kavgalarda topluluk dağıtma özelliği bulunur. Aynı görev bilgisi çerçevesinde sadece bulunduğu alan içine girip çıkan kişileri güvenlik görevlisine haber veren köpeklere de sabit alan bekçi köpeği denir. Bu köpeklerde Devriye Köpeği sınıfına dahildir.

3-VİP koruma köpekleri : Özel riskler taşıyan VİP dahilinde ki kişilerin yakın koruması olarak 24 saat görev yapabilen köpeklerdir. Koruması gereken kişinin bulunduğu ortamlardaki silahlı insanların tespiti ve etkisiz hale getirilmesi; Koruduğu personelin etrafında bulunan muhtemel riskleri koklayarak sezmesi ve alanın boşaltılması için alarm vermesi gibi kişinin güvenlik riskleri doğrultusunda değişkenlik gösteren görevleri başarı ile yerine getirmektedir. Bu köpeklerin kullanıcısı koruyacağı kişi olmalıdır. Ekstra bir köpek kullanıcısı personele ihtiyaç duymaz.

Yukarıda belirtilen güvenlik köpeği çalışma esasları görev yapılacak bölgedeki risklere ve ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu riskler hazırlayacağımız risk analiz raporlarına göre incelenir ve köpeklerdeki düzenlemelerde bu bilgiler esas alınır.

Referanslarımız:

• Pet Services köpekli güvenlik referanslarından bazıları:

• Atatürk havalimanı dış hatlar terminali bomba tespiti

• Real marketleri İstanbul şubeleri açılışı

• Real marketleri Adana ve Bursa açılışları

• İş bankası iş kuleleri açılışı

• Karaköy gümrüklü liman arındırılmış bölge patlayıcı ve narkotik madde kontrolü

• Town center organizasyonları koruma köpekleri ,

• Nato komutanları yemeği bomba tespit görevi

• Grand princess gemisi patlayıcı madde ve narkotik kontrol görevi

• Emerald princess gemisi patlayıcı madde ve narkotik kontrol görevi

• Swan Hellenic 2 gemisi patlayıcı madde ve narkotik kontrol görevi

• Royal princess gemisi patlayıcı madde ve narkotik kontrol görevi

Tüm güvenlik risklerinizi eğitimli köpek timlerimiz ile birlikte minimuma indirmeyi hedeflemekteyiz